To już ostatni moment na migrację do Magento 2!

Jeśli prowadzisz sklep na Magento, zapewne już dawno temu usłyszałeś o konieczności jego migracji na Magento 2. Ani się obejrzeć, a termin końca wsparcia stał się bardzo bliski – dokładna data to przecież 30 czerwca 2020.

Dlaczego wsparcie dla tej platformy już się kończy? Co w tej sytuacji mogą zrobić sprzedawcy? Dlaczego przeprowadzenie migracji na Magento 2 to najlepszy wybór? Tego dowiesz się w tym artykule.

Magento 2 – obecnie najważniejszy priorytet twórców platformy

Wersja Magento 1.9 została wydana w 2014 roku. Choć już w 2015 wprowadzono betę Magento 2, to jednak nie porzucono całkowicie „jedynki”. Jak widać, twórcy wspierali wersję 1.9 przez 6 lat, co robi wrażenie. 

Projektanci platformy e-commerce dotrzymali także obietnicy, aby o zaprzestaniu wsparcia dla głównej wersji poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem i ustalili wstępną datę na 1 listopada 2018 roku. Szybko okazało się jednak, że sprzedawcy potrzebują więcej czasu na dostosowanie się do zmian. Dlatego też datę przesunięto jeszcze raz na wspomniany koniec czerwca 2020 roku.

Jak zaznaczono wcześniej, Magento 2 wprowadzono w 2015 roku. „Jedynka” była dalej aktualizowana, jednak nie otrzymywała dużych patchy rozbudowujących jej funkcjonalność. Twórcy chcą w pełni skupić się na rozwoju nowej wersji, więc nie ma się co dziwić, że chcą wygasić wsparcie dla Magento 1.

e-commerce

Co powinni zrobić teraz sprzedawcy?

Jeśli dalej prowadzisz sklep na Magento 1, do wyboru masz w zasadzie dwie opcje:

Powinien być to docelowy krok dla wszystkich sprzedawców, którzy dalej chcą korzystać z Magento. Warto jednak pamiętać, że migracja to bardzo złożony proces. Bliżej jej do stworzenia sklepu od nowa niż do zwykłej aktualizacji starego oprogramowania. Takie elementy jak szablon, motyw, czy dedykowane rozszerzenie nie mogą być po prostu przeniesione z Magento 1 do Magento 2 – należy je w większości przypadków przygotować jeszcze raz.

  • Samodzielne zorganizowanie dalszego supportu dla Magento 1

Możliwe, że nie jesteś jeszcze w stanie przenieść się do Magento 2 i chcesz prowadzić sklep przez jakiś czas na starszej wersji po zakończeniu jej supportu. W tej sytuacji musisz samodzielnie zadbać o opiekę nad licznymi kwestiami dotyczącymi podtrzymywania platformy. Dlaczego?

Otóż zaprzestanie wsparcia dla Magento 1 oznacza, że sklepy na tej wersji nie będą już otrzymywać aktualizacji, które usprawniają bezpieczeństwo oraz naprawiają błędy. Z tego powodu korzystanie z M1 stanie się bardzo ryzykowne, gdyż jak wiadomo, regularne aktualizacje CMS-a to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o jego bezpieczeństwo. Można się dlatego spodziewać, że „jedynka” stanie się w końcu celem ataków hakerów, którzy będą wykorzystywać wrażliwości systemu. Podobnie moduły i rozszerzenia do tej pory działające na Magento 1, po pewnym czasie zaczną mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem na platformie, która staje się coraz bardziej przestarzała.

W takiej sytuacji musisz znaleźć specjalistów, którzy będą w stanie wprowadzać aktualizacje i zmiany dostosowane dokładnie pod potrzeby Twojego sklepu i funkcjonujących na nim modułów. Pamiętaj jednak, że powinno to być rozwiązanie krótkoterminowe – Twoim ostatecznym celem jest migracja.

Dlaczego migracja na Magento 2 to najlepsze rozwiązanie?

Jak już opisano wcześniej – pozostanie przy Magento 1 i próba podtrzymywania sklepu na tej platformie to bardzo karkołomne zadanie. Jeśli zaś chodzi o migrację do Magento 2, to jest to owszem złożony proces. Wiąże się on jednak z wieloma korzyściami dla Twojego sklepu. Oto kilka z rzeczy, jakie usprawniono w Magento 2:

  • Wydajność

M2 w porównaniu do starszej wersji działa nawet i o 20% szybciej. Prędkość ładowania strony to z kolei ważny czynnik związany z pozycjonowaniem, więc takie usprawnienie na pewno pomoże Ci w przypadku SEO.

  • Przyjazny dla użytkownika system rozliczenia

Porzucone koszyki to wielka zmora e-commerce. W przypadku Magento 2 w dużym stopniu zaradzono temu problemowi dzięki lepszemu zorganizowaniu systemu finalizowania zamówienia. W rezultacie w porównaniu do Magento 1 klient wykonuje mniej kroków i podaje mniej informacji o sobie, aby zrealizować zakup.

  • Integracje

Magento 2 pozwala na łatwiejsze integrowanie popularnych obecnie rozszerzeń. Wliczają się w to choćby narzędzia płatnicze jak PayPal czy Braintree.

  • Ulepszony panel administratora

Nowy panel jest znacznie bardziej user friendly, dzięki czemu administratorzy mogą wykonywać swoją pracę szybciej i sprawniej. Przystosowano go także do urządzeń mobilnych, dzięki czemu stroną można zarządzać nawet z poziomu telefonu.

Podsumowanie

Jak zatem mówi tytuł artykułu – to naprawdę ostatni moment na migrację do Magento 2. Odwlekanie tej decyzji na później może przysporzyć jedynie dodatkowych problemów i ograbić Cię z korzyści, jakie daje przeniesienie się na nową platformę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top