Strony internetowe. Dlaczego nie korzystać z usług agencji ?

Ocena wpisu
5/5

Spis treści

Ten wpis postanowiłem napisać na podstawie rozmów z klientami, którzy przychodzą do mnie mając już pewne doświadczenia jeśli chodzi o strony internetowe. Z różnej maści agencjami interaktywnymi; reklamowymi. Doświadczenia jeśli chodzi o strony internetowe zazwyczaj złe. Stąd też ich kontakt do mnie. Takiego klienta od razu można rozpoznać; jest bardzo nieufny, o wszystko dwa razy pyta, wszystko chce mieć na piśmie:) Ja to jak najbardziej rozumiem; ktoś kto raz się zawiódł na branży, wszystkich ocenia przez ten pryzmat złych doświadczeń.

Zobacz moje Portfolio i opinie: Kliknij 

Musze przyznać że zarabiam dośc sporo pieniędzy na „sprzątaniu” po takich agencjach. Poniżej przedstawię Ci kilka powodów dlaczego lepiej współpracować z jednoosobowymi firmami / freelancerami niż wybierać korporacje.

Tworzenie stron internetowych przez agencje - zbyt wysoka cena w stosunku do usług.

W agencji sporo pracuje przynajmniej kilka osób: szefostwo, osoba która wykonuje stronę i przeważnie osoba odpowiedzialna za sprzedaż – przedstawiciel handlowy. Płacąc za stronę każdy z nich musi zarobić – inaczej ich działalność będzie nierentowna. Agencja wynajmuje także biuro, ma sporo rachunków do zapłacenia co miesiąc, Zusy itp. Na to wszystko też musi starczyć. A płaci klient. I to jest normalne. Biznes musi zarabiać, to nie jest organizacja charytatywna.

Ale zobacz: wybierając usługi freelancera który prowadzi jednoosobową działalność, koszty prowadzenia firmy są zminimalizowane. Taki wykonawca jak ja płaci jedynie Zus za siebie, swoją pracę wykonuję w zaciszu domowych. I na tym koszta prowadzenia mojej działaności się kończą. Nie potrzebuje nawet biura rachunkowego by prowadzić swoją księgowość. Dlatego wyceniając stronę www, wyceniam faktycznie czas, który poświęcę na wykonanie dla Ciebie strony internetowej.

Strony Internetowe - Zadzwoń po bezpłatna wycenę:

Jeśli potrzebujesz strony internetowej, odezwij się do mnie, porozmawiamy o Twoim biznesie, dokona bezpłatnej wyceny, oraz bezpłatnego audytu Twojej działalności w internecie. Powiem Ci co moim zdaniem można zrobić lepiej, aby w pełni wykorzystać potencjał internetu dla Twoje firmy.

Strony internetowe - cena

Podstawowe pytanie, które słyszy każdy wykonawca. W przypadku tworzenia stron internetowych nie mam sztywnego cennika. Tym bardziej dziwię się jak niektóre agencje podają na swoich stronach „sztywne” ceny. To znak, że każdy klient jest traktowany szablonowo jak „sakiewka”. Te doświadczenia widać po klientach, którzy pytają wprost jaka jest cena za stroną. Nie podając żadnych szczegółów: czego ta strona internetowa ma dotyczyć, ile zakładek, czy jest domena, hosting itp.

Strona stronie nie jest równa. Każdy projekt trzeba wycenić indywidualnie, przeprowadzając gruntowny wywiad. Jest to niezbędne by uczciwie wycenić swoją prace i być w porządku wobec klienta i wobec siebie.

Strony internetowe: w agencji każdy jest odpowiedzialny za coś innego.

To najważniejszy punkt dlaczego moim zdaniem nie wybierać oferty agencji interaktywnej. Zobacz jak to jest w praktyce: kontaktujesz się w sprawie strony z jedną osobą, zazwyczaj odpowiedzialną za sprzedaż. Większość agencji zatrudnia w tym celu przedstawiciela handlowego.

Podpisujesz umowę z taką osobą, mówisz jej o swoich oczekiwaniach. Jednak to nie ta osoba będzie wykonywać projekt dla Ciebie. Jeśli myślisz, że Twoje uwagi będą przekazane osobie, która zajmie się wykonaniem strony internetowej www dla Ciebie to się mylisz. Wygląda to jak gra w „głuchy telefon”. 

 

Tworzenie stron www przez agencję: podpisujesz umowę z jedną osobą, kto inny wykonuje stronę, jednak nikt za nią nie odpowiada.

Wszystko jest dobrze dopóki jest dobrze, klient nie wnosi uwag. Problem jest, gdy klient ma uwagi. choćby kosmetyczne: zmiana koloru, czy czcionki. Nawet na tak drobne zmiany czeka długo. Niestety w korporacjach takie małe sprawy  załatwiane są na szarym końcu.

Zakładanie strony internetowej to długi proces, dlatego warto zwrócić uwagę, aby komunikacja była łatwa bez pośredników.

W większości spraw okazuje się, że klient o wszystkich swoich wymaganiach mówił na początku jednak ktoś nie przekazał komuś informacji, ktoś coś źle zrozumiał itp. Zaczyna się wzajemnie zrzucanie winy, wypieranie się. Klient traci pieniądze, czas, nerwy. Zaliczka zapłacona (albo co najgorzej pełna kwota, a strony www jak nie było tak nie ma)

Tworzenie stron internetowych przez Freelancera - jak to jest w praktyce.

Teraz zobacz jak to jest, gdy współpracujesz z freelancerem, czyli jedną osobą, która odpowiedzialna jest za Twój projekt. Podpisujesz umowę z tą samą osoba, która będzie wykonywać dla Ciebie stronę internetową. Ta sama osoba będzie przede wszystkim w 100% odpowiedzialna za całe zlecenie. Wszystkie swoje uwagi, zalecenia, wymagania, mówisz tej samej osobie. Taki wykonawca do nikogo nie może mieć pretensji. Musi wziąć na siebie odpowiedzialność za cały projekt. Swoje uwagi kierujesz do jednej osoby. 

Wybieraj osoby do stworzenia strony internetowej, która dodatkowo zoptymalizuje Stronę internetową pod SEO.

Moi kliencie mają optymalizację SEO w standardzie. Dlatego warto mieś stronę strony internetowe na WordPress, które łatwo optymalizować pod SEO.

Zwróć uwagę, czy Twoja strona spełnia przynajmniej 7 poniższych punktów optymalizacji SEO:

optymalizacja seo

Oprócz optymalizacji strony internetowej pod SEO warto zwrócić uwagę na inne rzeczy: czy strona zabezpieczona jest przed atakami, kto i jak często będzie wykonywał aktualizacje. Jaka jest opłata roczna za hosting i domenę. Kto będzie właścicielem domeny internetowej. Bardzo często spotykałem się z sytuacja kiedy to agencja była prawnym właścicielem domeny klienta i problem pojawiał się w momencie, gdy niezadowolony klient chciał zrezygnować z usług agencji. Warto spytać też na jakim motywie będzie zbudowana strona na WordPress. Jeśli jest to motyw płatny premium to spytaj  czy wykupiony jest klucz aktywacyjny.

Potrzebujesz strony internetowej? Nie ryzykuj, zadzwoń po bezpłatną wycenę:

Czytaj dokładnie podpisywane umowy

Brzmi jak banał, ale wierz mi , że na nieuczciwe umowy „łapią” się nie tylko emeryci naciągnięci na kołdry za 3 tysiące zł. Przerabiałem już naprawdę majętnych prezesów którzy podpisali umowę na 3 lata, która w abonamencie za 1,5 złotych miesięcznie nie dawała ich firmom żadnej wartościowej usługi.

Jeśli umowa jest długoterminowa tzn 2-3 letnia to zachowaj czujność. Przeczytaj dokładnie warunki i ewentualnie warunki zerwania takiej umowy.

 

Pozycjonowanie: płać TYLKO za efekt.

Takie nieuczciwe praktyki dotyczą zazwyczaj umów zawieranych na usługę pozycjonowania lub innego rodzaju  usług „marketingu w internecie”.

Pytaj o szczegóły usługi i płać tylko za efekty i konkrety. Jeśli agencja nie jest w stanie Ci tego zagwarantować tzn. nie zna się na swojej robocie i jedynie chce Cię „złapać” na nieuczciwą umowę.

tworzenie stron internetowych

Podsumowanie

Nie twierdzę, że wszystkie agencje są złe, a współpraca z każdą kończy się w taki sposób jak opisałem w tym wpisie, ale niestety zazwyczaj tak jest. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja strona będzie potraktowana i wyceniona indywidualnie; ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO MNIE: dariuszpichalski@gmail.com

1 komentarz

 1. Wiem ze ten komentarz nie zostanie akceptowany :p
  Co to za dudy smalone i nudle na uszy nawijane?
  Pierwsze primo koszty wszędzie są take same. Wtyczki kosztują tyle samo dla każdego, prąd i sprzęt kosztuje tyle samo. Jedynie co inaczej można wycenić to czas. Rozumiem w agencji pracuje więcej osób ale te więcej osób ma inne zajęcia niż patrzenie na jedna stronę internetową. Jednocześnie wykonywanych jest X stron oraz Y negocjacji. Te wszystkie czynności są na głowie frelancera. Czyli czas który mógł by poświecić na kodowanie czy projektowanie musi przeznaczyć na kontakt z klientem.
  Sztywne cennik są tylko i wyłącznie kwestią marketingową. Większość osób pierwsze co robi to szuka ceny. Potem dopiero się decyduje odezwać. Tak każdy projekt jest indywidualny ale większość osób potrzebuje jednego schematu główna/firmie/usługi/realizacje/kontakt ewentualnie blog to wszystko da się obliczyć czasowo.
  optymalizacja seo jest droga i wymaga wiedzy oraz czasu a to kosztuje. Nie uwiężę w profesjonalna optymalizacje SEO wraz z wersja responsoryjną stworzonym szablonem od podstwa za 1000 zł bo taki programista by miał mniej niz 1000 zł wypłaty miesięcznie.
  tak pozycjonowanie na efekt czyli pozycjoner ponosi koszty a klijent ma sie cieszyć z bycia w 10 ten fraz kluczowych na nazwę firmy.

  1. a widzisz, jednak Cie zaskoczę i opublikuje komentarz. Szanuję Twoje zdanie- bo jest Twoje, tak samo jak ja mam swój pogląd. PS: na jakimś blogu widziałem wpis „dlaczego” nie zlecić wykonania strony freelancerowi” więc dla równowagi w przyrodzie oraz dla kontentu na swojej stronie napisałem swój pogląd. Pozdrawiam Radku

 2. Dokładnie, lepiej zapłacić i mieć spokój, ale zapłacić dopiero jak się zobaczy i w pełni człowiek zadowolony. Nie wcześniej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top