Sklep B2B – jakie powinien mieć funkcjonalności i gdzie go założyć?

Hurtownia internetowa B2B w przypadku firm, jest wbrew pozorom dość często pomijanym aspektem rozwoju przedsiębiorstwa. Niestety takie podejście może przynosić jedynie straty. Wraz ze wzrostem poziomu zainteresowania produktem, przez klientów końcowych, zwiększa się popyt w hurtowniach. Dzięki temu możliwe jest inwestowanie na wielu polach. Dlatego, aby odpowiednio zadbać o rozwój biznesu, należy stworzyć hurtownię internetową, która będzie oparta o właściwą platformę B2B.

Czym charakteryzuje się sprzedaż B2B i na czym polega?

Sprzedaż B2B jest to rodzaj sprzedaży, która zachodzi pomiędzy firmami. W zależności od tego, jaki charakter działalności posiada firma, może on występować np. na linii: producent – dystrybutor lub dystrybutor  – punkt sprzedaży.

Działanie hurtowni B2B polega m.in. również na nawiązaniu relacji handlowej na jednym z dwóch dostępnych poziomów:

– horyzontalnym – który polega na sprzedaży zachodzącej pomiędzy dwiema firmami działającymi w różnych branżach (np. banery reklamowe, dostarczane są do stolarni)

– wertykalnym – który polega na sprzedaży zachodzącej pomiędzy firmami działającymi w tej samej branży (np. dostarczenie baneru, która stanowi komponent do firmy reklamowej)

Należy pamiętać, że sprzedaż B2B nie może ograniczać się tylko do momentu zawarcia transakcji. W skład wchodzi również precyzyjne przygotowanie oferty i prezentacja, wraz z realizacją zamówień i obsługą po-sprzedażową, a także innymi czynnościami, które wynikają z tego procesu. Hurtownie B2B w świecie e-comerance, należą do jednego z sektorów, który posiada największy potencjał rozwoju. Dzięki nieustannie rosnącej sprzedaży online, zapotrzebowanie na nowe hurtownie internetowe, rośnie cały czas.

W jaki sposób można założyć hurtownię internetową?

Hurtownię internetową B2B zakłada się bardzo podobnie do sklepu internetowego Jedyne różnice mogą wynikać tylko ze skali działalności. Prawidłowe stworzenie takiego miejsca w sieci powinno brać pod uwagę odpowiedni wybór platformy B2B, zadbanie o logistykę magazynu, odprowadzanie podatku VAT, z którego właściciele hurtowni niestety nie są zwolnieni, tak jak w dużej mierze dzieje się w przypadku sklepów internetowych. Ponadto warto również wziąć pod uwagę możliwość związaną z nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z producentami, aby zminimalizować liczbę pośredników i co za tym idzie cenę towaru, a także zadbać o właściwy numer PKD (w przypadku hurtowni internetowych jest to 46.1), oraz wynegocjować i podpisać umowę z firmą kurierską. Taką platformę B2B można założyć w CStore.

Funkcje platformy B2B

Warto pamiętać, że z chwilą otwarcia hurtowni – platforma B2B stanie się podstawowym narzędziem pracy. Dostępne tam funkcje będą miały bezpośredni wpływ na komfort i sprawne działanie każdego takiego przedsiębiorstwa, jak i również na wysoki stopień zadowolenia klientów. W niektórych przypadkach skorzystanie z kliku elementów oprogramowania skierowanego bardziej dla sklepów, niż hurtowni może okazać się pomocne, ale jest to uzależnione od branży w jakiej działa dana firma. Dzięki temu zakupy będą mogli dokonywać zarówno klienci hurtowi, jak i detaliczni.

System ERP

W hurtowni internetowej system ERP, może niewątpliwie stanowić swego rodzaju centrum dowodzenia. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odpowiednie zarządzanie stanami magazynowymi, dostawami, a przede wszystkim opłacalnością sprzedaży poszczególnych produktów. Dlatego też właściwie przygotowana platforma B2B powinna zawierać integrację z systemem ERP. Jeżeli firma dotychczas korzystała już z systemu ERP, warto postawić na platformę B2B, która będzie mogła z nim współpracować, natomiast w przypadku, gdy firma nie używała do tej pory tego systemu, może skorzystać z takiej platformy, która będzie oferowała już taką możliwość w swoim pakiecie.

Rodzaje hurtowni internetowych B2B

Można spotkać się z trzema rodzajami hurtowni internetowych: otwarte, półotwarte i zamknięte. Otwierając taki rodzaj działalności, warto pomyśleć o tym, że będzie to miejsce skierowane przede wszystkim do klientów B2B i w związku z tym należy zadbać o to, aby treści tam dostępne były odpowiednie dla tego sektora odbiorców. 

A jeśli chcesz założyć własny sklep internetowy na WooCommecre to zapraszam Cię na mój kurs wordpress online, gdzie krok po kroku pokażę Ci jak uruchomić własny e-biznes.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top