Optymalizacja zdjęć na stronę internetową

Ocena wpisu
5/5

Spis treści

Jeśli posiadasz własną stronę internetową to na pewno już wiesz jak ważna jest optymalizacja zdjęć na stronę internetową. A jeśli dopiero zamierzasz uruchomić swoją witrynę to mam nadzieję, że tym wpisem ułatwię Ci to zadanie dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów Optymalizacja zdjęć na stronę internetową jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie mają wpływ na szybkość ładowania Twojej witryny. Nic tak nie „zamula” strony jak ciężkie, nie zoptymalizowane grafiki na stronie. Badania nie  kłamią, jeśli Twoja strona internetowa wczytuje się dłużej niż 5 sekund odwiedzający opuści ją nim się wczyta i nigdy już na nią nie wróci. Powinni na to zwrócić uwagę zwłaszcza posiadacze e-sklepów, czy stron gdzie jest dużo zdjęć.

Sprawdź szybkość wczytywania się Twojej strony internetowej.

Na początek warto sprawdzić szybkość wczytywania się Twojej strony. Ja do tego używam dwóch narzędzi; pierwszym jest strona  pingdom.com ,gdzie wystarczy wpisać adres swojej witryny i rozpocząć test. Po kilku chwilach otrzymujemy wyniki:

Optymalizacja zdjęć na stronę: Google PageSpeed Insights

Drugim sposobem jest narzędzie od Google  PageSpeed Insights ,które podaje nam wyniki w skali od 1 do 100. Wyniki są podawane oddzielnie dla komputerów, a oddzielnie dla urządzeń mobilnych: Narzędzie PageSpeed ma jeszcze jedną jedną bardzo przydatną funkcję o której tak naprawdę mało osób wie; Google zrobi za nas robotę; po przeprowadzeniu testu możemy pobrać nasze zoptymalizowane przez Google obrazy wprost na nasz komputer i podmienić je na naszej stronie, tak jak na rysunku poniżej:

Optymalizacja zdjęć na stronę: Optimizilla.com

Kolejnym narzędziem z którego często korzystam jest optimizilla.com ponieważ pozwala na zmniejszenie zdjęć przed ich wrzuceniem na naszą stronę internetową. Za pośrednictwem optimizilla możemy skompresować wiele obrazów na raz sami decydując o rozmiarze kompresji, a po wykonanej pracy ściągnąć spakowany plik z naszymi zdjęciami na dysk. Warto dodać, że narzędzie to dodaje w nazwie naszego zdjęcia słowo „min”, więc przed wrzuceniem obrazków na stronę warto pousuwać te „ogonki”.

Optymalizacja zdjęć na stronę: wtyczka do WordPress Smush it

Jeśli posiadasz stronę zbudowaną w oparciu o CMS WordPress (a jeśli nie, to polecam Ci go) warto zainstalować sobie wtyczkę Smush it która w bardzo dużym skrócie służy właśnie zmniejszaniu plików graficznych. Wtyczka dostępna jest w wersji darmowej jak i płatnej. W wersji darmowej pozwala do kompresji 50 zdjęć na raz. Jedyną wadą tej wtyczki niemożność kompresji grafik, które ważą powyżej 1 MB. Polecam Ci również mój artykuł dotyczący optymalizacji seo strony Jeśli masz swoje sposoby na optymalizację zdjęć na stronę internetową, podziel się nimi w komentarzu, a jeśli masz problemy przy budowie lub promocji swojej strony również się odezwij, na pewno coś wymyślimy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top