TOP 10 Najszybsze darmowe szablony WordPress 2021

Ocena wpisu
5/5

Spis treści

Szybkość wczytywania się strony ma ogromne znaczenie i powinno być priorytetem już na etapie tworzenia strony internetowej. Z dwóch powodów. Jeśli Twoja strona wyczytuje się powyżej 4 sekund, odwiedzający ją, prawdopodobnie opuści ją nim dowie się czegokolwiek z niej.  Nic nie irytuje bardziej niż kręcące się kółeczko.

Drugi powód dlaczego Twoja strona powinna się szybko wczytywać to pozycjonowanie SEO. Jeśli chcesz zajmować wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, Twoja strona musi szybko się wczytywać.

Często spotykam się z poglądem, że strony internetowe na WordPress wolniej się wczytują, przez co sporo osób rezygnuje z tego edytora stron.

Co do szybkości wczytywania się stron na WordPress, faktycznie jest sporo witryn postawionych jest na motywach, które wolno się wczytują. Dla przykładu, popularny  motyw AVADA, który jest najczęściej kupowanym płatnym motywem w historii nie jest demonem prędkości. Ludzie często go kupują i stawiają na nim proste strony, które z powodzeniem mogliby mieć zrobione na motywie/szablonie WordPress darmowym i bardziej „lekkim”. Stawiać proste wizytówki na takich szablonach to tak jak strzelać do wróbla z armaty. Efekt jest, ale po co aż takie środki.

Darmowe szablony WordPress również mogą i być szybkie i ładne

W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić darmowe szablony WordPress, które są i szybkie i atrakcyjne wizualnie. Jeśli do tego do budowy stron użyjesz jakiegoś popularnego edytora np. Elementor – efekt może być powalający.  Top 10 czas zacząć.

10. Twenty Seventeendarmowe szablony wordpress twenty seventeen

Czyli darmowy domyślny motyw od WordPressa. Motyw od WordPressa idzie z duchem czasu, od swoich poprzedników wyróżnia tym, że możemy zastosować duże pełnoekranowe zdjęcie w nagłówku. Jednak to na szybkości skupiamy się w tym wpisie, zatem do rzeczy: przy odpowiedniej konfiguracji można na nim osiągnąć w teście google PageSpeed Insights wynik 100:

google page insights

Jak osiągnąć wynik 100 w Google Page Insights?

9. GeneratePress

generatepress motyw wordpress

Oprócz Astra WP to najszybszy motyw w tym zestawieniu. Waży poniżej 30 kb. Zoptymalizowany pod kątem SEO. Pobrany ponad 1,6 miliona razy (październik 2018). Dostępny w wersji darmowej i płatnej. W wersji darmowej za bardzo nie poszalejemy jeśli chodzi o kwestię wyglądu naszej strony internetowej; jest mocno okrojony.

Na blogi i bardzo proste strony jednak wystarczy, zwłaszcza jeśli użyjemy do budowy edytora np. Elementor. Jeśli komuś zależy stricte na szybkości – polecam. Jeśli zależy Ci na szybkości i dużej funkcjonalności powinieneś pomyśleć nad płatną wersją tego motywu. Wersja premium motywu kosztuje niecałe 50$. Motyw cieszy się bardzo dobrymi ocenami.

Jet kompatybilny z popularnymi wtyczkami  m.in. Yoast SEO, WooCommerce, BuddyPress oraz Elementor

Świetnie prezentuje się na urządzeniach mobilnych. Motyw jest bardzo często aktualizowany; średnio 3 razy w miesiącu, posiada bogatą dokumentację i świetne wsparcie techniczne.

8. Schema

Szybki, responsywny motyw, który polecam zwłaszcza do budowy bloga. Dostępny w wersji płatnej i darmowej. Posiada wbudowaną obsługę wyświetlania podobnych postów, nie musimy zatem w tym celu instalować dodatkowych wtyczek, które spowalniają tylko stronę internetową. Czas wczytywania poniżej jednej sekundy. Motyw  zoptymalizowany pod SEO i bardzo prosty w konfiguracji.

pingdom

7. Skin

Całkowicie darmowy szablon, który polecam zwłaszcza do budowy sklepów internetowych. Jest w pełni responsywny. Dostępne mamy 3 różne opcje układu treści do wyboru, dostępny w 4 różnych stylach nagłówka do wyboru. Posiada wbudowaną obsługę wyświetlania podobnych postów.

skin szablon wordpress

6. Shapely

Motyw w stylu „One Page”. Posiada wiele ciekawych wbudowanych widżetów, duży obrazek w nagłówku. W pełni responsywny i zoptymalizowany pod SEO. Zawiera dużo opcji personalizacji m.in. czcionki czy kolory. Polecam zwłaszcza do budowy firmowych stron wizytówek, jak również sklepów internetowych- motyw jest kompatybilny z wtyczką WordPressa do budowy stron: WooCommerce

darmowe szablony wordpress shapely

5. Storefront

Jeśli chodzi o darmowe szablony WordPress do budowy sklepów, to motyw ten oprócz Ocean WP jest chyba najlepszym wyborem. Pobrany ponad 2,5 milion razy (stan na październik 2018) Przy budowie motywu brali udział  twórcy wtyczki WooCommerce, co jest dodatkowym atutem tego motywu; nie będzie żadnego konfliktu między motywem, a tą wtyczką. Motyw został pobrany ponad 2 mln razy, co też o czymś świadczy. Motyw Storefront jest również w pełni kompatybilny z wtyczkami do budowy stron: Site Origin PageBuilder , Beaver Builder i Visual Composer ,

darmowe szablony wordpress storefront

4. Spacious

Dostępny w wersji płatnej i darmowej. Minimalistyczny dizajn; możemy na tym motywie zbudować zarówno biznesową stronę, ale również bloga, czy sklep internetowy.

Spacious to prosty, ale elastyczny motyw WordPress, który jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych motywów na WordPress.org.

Oceniający motyw bardzo pozytywnie odnoszą się do wsparcia ze strony twórców.

Motyw oferuje 5 dodatkowych niestandardowych widżetów, które możemy umieścić w 13 różnych obszarach:

widżety wordpress

Motyw oferuje możliwość dodania slajdera na stronie głównej, w którym możemy umieścić 4 różne slajdy.

3. OceanWP

szablon ocean wp

Motyw dostępny w wersji płatnej i darmowej. Pobrany blisko 800 000 razy (stan na październik 2018) Gotowy do tłumaczenia na język Polski. Nawet w wersji darmowej daje mnóstwo opcji konfiguracyjnych; to najbardziej rozbudowany darmowy motyw WordPress. Doskonały motyw do budowy każdego rodzaju strony internetowej. Często wybieramy przez osoby zawodowo zajmujące się tworzeniem stron internetowych.

Doskonały zwłaszcza do budowy sklepów; już w darmowej wersji oferuje świetnie wyglądające szablony łatwe do zaimportowania i dostosowania:

oceanwp shop

Kompatybilny z wtyczką do budowy sklepów WooCommerce, zoptymalizowany pod kątem SEO.  Budowa strony w oparciu o ten motyw jest bardzo prosta; motyw jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi edytorami stron jak stron jak np.:  Elementor ,  Beaver Builder.

Świetnie wygląda na komputerach stacjonarnych, laptopach oraz urządzeniach mobilnych.

Motyw często aktualizowany, posiada świetne wsparcie techniczne twórców oraz bogate forum, gdzie łatwo znajdziesz odpowiedź na większość problemów przy budowie strony opartej o motyw Ocean WP.

2. Astra

Szybki motyw, a za pomocą jednej wtyczki możemy zaimportować w wersji darmowej 20 szablonów stron demo i dostosować je pod nas. Jeśli chodzi o szybkość to obok GeneratePress, jest najszybszy w tym zestawieniu, m.in. dzięki temu że zamiast jQuery motyw ten używa Vanilla JavaScript. Motyw zainstalowany na stronie na której właśnie jesteś 🙂

darmowe szablony wordpress astra

Motyw świetnie zintegrowany z popularnymi edytorami do budowy stron jak Elementor czy Beaver Builder, dzięki czemu budowa stron jest banalnie prosta i przyjemna.

Swoją platformę z kursami online oparłem właśnie o motyw Astra.

Motyw skoncentrowany na szybkości strony internetowej. Jeden z młodszych motywów w tym zestawieniu (jego początki to 2017 rok) Zbudowany przez znany zespół Brainstorm Force. Motyw posiada bogatą dokumentację i świetne wsparcie techniczne. Astra jest świetnie zakodowanym motywem i polecam go nie także bardziej zaawansowanym użytkownikom WordPressa. Mniej doświadczeni polubią ten motyw ze względu na łatwą konfigurację.

1. Sydney

darmowe szablony wordpress sydney

Sydney to najbardziej popularny darmowy motyw WordPress, a przy tym naprawdę szybki. Jest również bardzo uniwersalny, zbudujesz na nim zarówno firmową stronę, blog, jak i w pełni funkcjonalny sklep internetowy.

Przykład strony internetowej opartej o ten motyw jednego z moich klientówtlumaczenianiemieckie-sokolow.pl

Bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, w pełni responsywny, z bardzo ładnym  slajderem na całą stronę i pływającym menu. Do slajdera możemy wstawić dowolną liczbę slajdów. Tworzenie stron internetowych w oparciu o ten moty jest szybkie, łatwe i przyjemne. Jednym kliknięciem możemy zaimportować demo strony, i dostosować je pod siebie. Dla wymagających dostępna jest również płatna wersja tego motywu. Motyw w polskiej wersji językowej.

Podsumowanie:

Jeśli chodzi o stricte szybkość moja subiektywna Top 3: Astra WP, GeneratePress, Ocean WP

Jeśli zależy Ci na szybkości a także funkcjonalności strony i możliwości sporej personalizacji polecam: Sydney, Astra WP, Ocean WP.

Polecam Ci zapoznać sie również z moim wpisem gdzie zamieściłem TOP 30 Najlepsze darmowe motywy / szablony WordPress.

Jeśli masz problem przy budowie strony internetowej, napisz do mnie dariuszpichalski@gmail.com lub zostaw komentarz.

A jakie darmowe szablony WordPress Ty używasz i polecasz?

8 komentarz “TOP 10 Najszybsze darmowe szablony WordPress 2021”

  1. „2. Astra
    Szybki motyw, a za pomocą jednej wtyczki możemy zaimportować w wersji darmowej 20 szablonów stron demo i dostosować je pod nas. Jeśli chodzi o szybkość to obok GeneratePress, jest najszybszy w tym zestawieniu, m.in. dzięki temu że zamiast jQuery motyw ten używa Vanilla JavaScript. Motyw zainstalowany na stronie na której właśnie jesteś ”

    Zoptymalizuj w takim razie swoją stronę, o ile nadal używasz tego szablonu.

        1. Chyba nie. Ta strona generuje 1k uu dziennie wiec szkody nie ma, zresztą widać na „oko” ze wczytuje się szybko. Staty z Google Page Speed można między bajki włożyć: codziennie inny wynik pokazują. Używaj GT Metrix

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top