Spis treści
1. Akismet
Pierwszą wtyczka w tym zestawieniu, którą mam na każdej stronie, a na której jest podstrona blog; jest Akismet. Wtyczka ta bardzo skutecznie filtruje i chroni przed niechcianym spamem w komentarzach Jest stale udoskonalana i rozwijana.
2. Contact Form 7
Dzięki tej wtyczce można na naszą stronę dodać formularz kontaktowy. Wtyczka jest bardzo prosta w obsłudze, a do zwykłego formularza możemy dodać kilka niestandardowych pól, jak choćby pole dodawania załącznika. Korzystając z formularza warto zainstalować jeszcze wtyczkę Google recaptcha, by zapobiec otrzymywania spamu z formularza. Formularz oparty o te dwie wtyczki może wyglądać następująco:
3. Revision Control
Jedna z pierwszych wtyczek w tym zestawieniu, która przyśpieszy działanie Twojej strony – i to znacznie. Jeśli wiele razy edytujesz swoją stronę internetową, każda jej wersja zostaje w pamięci. Po co? To tylko spowalnia szybkość działania strony. Za pomocą tej wtyczki możesz ustawić, aby w pamięci pozostawały np. 2 ostatnie wersje strony.
4. Wordfence Security
Na wordpress jest obecnie zbudowanych ok 30 % wszystkich stron interentowych na świecie. Taka ilość sprawia, że strony te są poddawane częstym atakom hakerów. Wtyczka Wordfence Security choć w wersji darmowej trochę okrojona, skutecznie póki co chroni moje strony, m.in. blokuje zgadywaczy haseł do zalogowania. Drugą z wtyczek, którą polecam jest Sucuri scanner
5. Wp smush it
Wtyczkę tą opisywałem w artykule dotyczącym optymalizacji zdjęć na stronę internetową. Wtyczka ta zmniejsza rozmiar grafik na stronie, przez co przyśpiesza naszą stronę.
6. Fastest cache
Alternatywa dla popularnych wtyczek supercache i w3 total cache. Dużo łatwiejsza w konfiguracji, a w moich testach szybkości działania stron internetowych wychodzi podobnie.
7. Seo Yoast
Jeśli komuś zależy na pozycjonowaniu strony internetowej i wysokich pozycjach w Google, to ta pozycja jest absolutnie obowiązkowa. Wprost za rączkę poprowadzi przez optymalizację każdej Twojej podstrony, czy wpisu na blogu pod SEO.
8. SiteOrigin CSS
Bardzo prosta w użyciu wtyczka dzięki której zmienimy wygląd naszego szablonu wedle upodobań.
UPDATE: Obecnie używam do edycji strony internetowej wtyczkę elementor, która jest o niebo lepsza, bardziej intuicyjna i prosta w obsłudze.
9. Google Libraries
Kolejna z wtyczek przyśpieszających szybkość wczytywania się strony internetowej. Ładuje duże pliku jak jquery.js z CDN Google.
10. Informacja o ciasteczkach.
Ostatnia wtyczka to zwykły wymóg na każdej stronie internetowej. Informacja o ciasteczkach to wtyczka, która w elegancki sposób informuje odwiedzających naszą stronę internetową o używaniu ciasteczek. dzięki czemu nasza strona spełnia wymogi prawne, obowiązujące w Unii Europejskiej. Wtyczka jest banalnie prosta w konfiguracji.
A Ty jakie masz swoje ulubione wtyczki które instalujesz przy tworzeniu strony internetowej na WordPress? Podziel się w komentarzu!
Bardzo dobry artykuł, przyda się osobom początkującym w świecie wordpressa 🙂