Laptop gamingowy — jak wybrać najlepszy?

Laptop gamingowy jest niezbędnym wyposażeniem każdego gracza. Coraz częściej zastępuje tradycyjny komputer, ponieważ jego zaletą jest mobilność i możliwość korzystania z niego nie tylko w domu. Obecne modele oferują wysoką wydajność i stabilną pracę, dzięki czemu można uruchamiać na nich nawet najbardziej wymagające tytuły. Jak wybrać najlepszy laptop gamingowy? Podpowiadamy.

Karta graficzna, pamięć RAM i procesor

Wysokiej jakości podzespoły są szczególnie ważne w przypadku wyboru laptopa gamingowego, ponieważ większość gier wymaga wydajnego układu graficznego i szybkiego procesora. Standardowa karta graficzna często jest niewystarczająca, zwłaszcza w przypadku wymagających tytułów. Dlatego wybierając laptop gamingowy, warto zwrócić uwagę czy jest on wyposażony w dodatkowy układ graficzny. Zazwyczaj wymagane jest minimum 4 GB pamięci graficznej, jednak taka ilość może być niewystarczająca do zapewnienia płynności. Najczęściej wybierane są karty graficzne firmy Nvidia. Polecany jest układ Nvidia GeForce GTX 1050, lub GTX 1650 i nowsze.

W przypadku pamięci RAM niezbędne są 4 GB pamięci karty graficznej, ale im wyższa będzie ta wartość, tym gra będzie bardziej płynna. Obok karty graficznej i pamięci RAM niezwykle ważnym elementem laptopa gamingowego jest mocny procesor. Powinien posiadać co najmniej cztery rdzenie i cechować się wysoką częstotliwością taktowania w trybie bazowym i turbo. Warto zwrócić uwagę na procesory Intel Core i5 i Core i7 lub Core i9. Należy sprawdzić także jego oznaczenie literowe. Uniwersalne modele oznaczone są literką U lub Y i są mniej wydajne, z kolei zaznaczone literką H, HQ, K, to najbardziej wydajne procesory, które polecane są do gier.

Dysk SSD czy HDD?

Dobry laptop gamingowy powinien cechować się szybkim odczytem i zapisem danych, dlatego najlepiej wybrać model wyposażony w dysk SSD, który jest bardziej wydajny niż tradycyjny dysk HDD. Różnica w ich działaniu są naprawdę duża. Dyski SSD do laptopów dla graczy najczęściej korzystają z interfejsów M.2 lub SARTA III. Modele takie znajdziemy na https://www.morele.net/.

Ekran i chłodzenie laptopa gamingowego

Warto wybrać model, który jest wyposażony w odpowiednie chłodzenie. Skuteczny układ chłodzenia utrzymuje temperaturę procesora i karty graficznej na stałym poziomie, dzięki czemu nawet przy długim obciążeniu zapewnia ich stabilne działanie. Producenci wyposażają swoje sprzęty również w chłodną obudowę i dużą liczbę wentylatorów.

Ekran laptopa gamingowego powinien charakteryzować się wysoką rozdzielczością Full HD lub wyższą, aby zapewnić bardziej szczegółowy i lepszy obraz. Przekątna powinna wynosić co najmniej 15,6 cala, aby zapewnić komfortowe granie. Zwróćmy uwagę również na częstotliwość odświeżania obrazu — powinna wynosić minimum 120 lub 144Hz. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top