Jaką wybrać i gdzie kupić domenę internetową?

Jaką domenę wybrać? z jaką końcówką? Z .pl .com .eu? A może jaką „egzotyczną typu .biz? Jak długi powienien być adres/domena? Wstawiać myślniki pomiędzy słowami w domenie, czy nie?

Wybór domeny dla Twojej strony internetowej lub sklepu online to pierwsza, fundamentalna i niestety bardzo bagatelizowana kwestia osób, które decydują się założyć własny sklep internetowy. A domena, czyli adres Twojego sklepu internetowego zostanie z tobą już na zawsze. Warto zatem nie wybierać zbyt pochopnie. Podobnie rzecz się ma z hostingiem WordPress, który ma ogromny wpływ na szybkość oraz bezawaryjne działanie Twojej strony internetowej, a więc również na Twoje zarobki.

Jaką domenę internetową wybrać? Domena generyczna, czy domeną z nazwa własną?

Jeśli nie masz jeszcze nazwy domenowej  pierwszy wybór przed jakim stoimy wybierając domenę to decyzja, czy decydujemy się na tzw. domenę generyczną, czyli taką która wiąże się z naszą działalnością np. opony.pl soczewki.pl taniespodnie.pl; czyli rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki które wiążą się z działalnością, czy asortymentem w sklepie, czy na stronie internetowej. Wybór takiej domeny ma swoje zalety i wady. Do zalet zaliczyć z pewnością możemy łatwość wymowy i przekazywania takiej nazwy dalej. Widząc taką domenę wiemy czego dotyczy sklep pod danym adresem.

Domena internetowa generyczna

Nazwy generyczne mają również wady: są trudno dostępne z końcówką .pl oraz jeśli ta nazwa składa się z więcej niż 2 słów, to taka domena jest w adresie mało czytelna np. spodniedresoweabibas.pl Widzisz? To tylko 3 słowa, ale pisane ciągiem w adresie w przeglądarce są prawie nieczytelne. Kolejna ich wada to trudny pivoting. Wróćmy do przykładu spodni marki abibas.  Mamy domenę spodnieabibas.pl jednak po jakimś czasie chcemy sprzedawać w swoim sklepie również spodnie dresowe marki Najki. I w tym momencie nazwa naszej domeny spodnieabibas.pl trochę ogranicza oferowany w naszym sklepie asortyment.

Domena internetowa jako nazwa własna. Dobry wybór?

Druga kategoria nazw domen to nazwy własne np. zalando.pl Nazwa takiej domeny pozwala się wyróżnić, pozwala również na łatwy pivoting (gdybyś np. chciał zamiast spodni sprzedawać kwiaty to nazwa Twojej domeny „nie wiąże” Cię z konkretną działalnością. Wadą tej metody jest to, że na początku nikt nie będzie kojarzył nazwy naszej domeny z naszym sklepem.

I wbrew pozorom ciężko jest wymyślić dobrą, krótką, przyjemną dla ucha i oka nazwę własną, która… nie została wcześniej wymyślona przez kogoś innego. Jakiś czas temu próbowałem wymyślić nazwę domeny dla mojego portalu z ogłoszeniami, to większość nazw, które przychodziły mi do głowy 4–5 literowych łatwych i dźwięcznych w wymowie była po prostu zajęta z końcówką .pl

Także to tylko nam się wydaje, że nasze pomysły są bardzo unikatowe. Wbrew pozorom ciężko jest wymyślić odpowiednią nazwę, tak aby domena z końcówką .pl była wolna.

Wybór domeny internetowej – pomyśl nad tym 2x

 Niemniej, zachęcam Cię do tego wysiłku abyś postawił na nazwę własną. Pamiętaj tylko aby zbytnio nie „przekombinować”. Twoja nazwa ma być nie tylko łatwa w wymowie, ale również w pisowni. Jeśli zdecydujesz się na obcojęzyczne słowo to Twoi klienci mogą mieć problem z napisaniem nazwy Twojego sklepu w przeglądarce internetowej. Weźmy np. angielskie popularne słowo coffee. Pomyśl ile można w nim zrobić błędów jeśli nie jest się osobą anglojęzyczną.

Możesz robić test wśród najbliższych osób i powiedzieć im swoja nazwę aby napisali na kartce co usłyszeli i w ten sposób sprawdzisz, czy nazwa jest prosta „w obsłudze”.

Czy wstawiać myślniki w domenie internetowej?

Myślniki. Często możemy spotkać „przedzielenie” słów w nazwie domeny właśnie poziomą kreseczką zwaną myślnikiem. O ile w przypadku firmowej strony internetowej, gdzie nazwa domeny to np. 2 słowa np. czyszczenie-dywanow.pl, hydraulik-warszawa.pl to taka nazwa domeny będzie ok, o tyle w nazwie sklepu nie wygląda to dobrze. Czy przychodzi Ci na myśl sklep internetowy, w którym jest myślnik? No właśnie; mi też nie.

Jaką „końcówkę” wybrać dla domeny internetowej?

Kolejna kwestia to końcówka adresu, czyli to co jest po kropce np. sklep.pl

O ile to możliwe użyj końcówki „narodowej” czyli .pl strony i sklepy z końcówką narodową są lepiej postrzegane przez Google. Poza tym użytkownicy domyślnie kojarząc nazwę sklepu będą pisać końcówkę .pl

Dopuszczalne jest też stosowanie końcówki .com (zwłaszcza jeśli zamierzasz prowadzić sprzedaż poza granicami naszego kraju) Wszystkie inne końcówki odradzam. Aczkolwiek możesz być do tego „zmuszony” z powodu braku dostępnych domen. Tak też było i w moim przypadku; moja firma nazywa się eAkademia Online i niestety nie było wolnej domeny z końcówką .pl więc zdecydowałem się na końcówkę .online, tak więc finalnie eakademia.online i myślę, że wyszło całkiem zgrabnie. Także sztywnych reguł tu nie ma i to tylko Twoja decyzja – niełatwa zresztą.

Gdzie kupić domenę internetową?

Zastanawiasz się, gdzie kupić domenę internetową? Osobiście od 12 lat korzystam z usług Cyber_Folks, gdzie kupuje zarówno domeny jak i hosting (polecam zwłaszcza jeśli masz zamiar tworzyć strony na WordPress – mają hosting dedykowany pod WordPressa.

Mam dla Ciebie niespodziankę. Możesz kupić domeny oraz hosting w Cyber_Folks korzystając z mojego rabatu. Wystarczy kupić z tego linka Wpisz w zamówieniu kod rabatowy o treści: 58024786

A poniżej wideo, gdzie dogłębnie razem z Arturem Pajkertem powiemy Ci jak wybrać domenę, oraz gdzie kupić domenę

A jeśli chcesz samodzielnie zrobić swoją stronę internetową na WordPress zapraszam Cię na mój kurs WordPress – to najwyżej oceniany kurs wordpress w Polsce. Poniżej kilka opinii o moim kursie:

kurs wordpress pichalski opinie
kurs wordpress polecany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top