Spis treści
Co to jest WordPress.
WordPress w 2023 roku będzie święcił swoje 20 urodziny. Założony został jako oprogramowanie typowo blogowe – takż aby każdy w szybki i prosty spób mógł zbudować własną przestrzeń w internecie poprzez posiadanie własnego bloga. Na przestrzeni tych 20 lat WordPress stał się tak popularny, że z oprogramowania skierowanego typowo dla blogerów stał się prawdziwie uniwersalnym „kombajnem”.
Obecnie z użyciem WordPress możemy postawić praktycznie każdy rodzaj strony internetowej.
Jeśli chcesz abym pomógł Ci przy tworzeniu strony internetowej napisz do mnie na email: dariuszpichalski@gmail.com
Od bloga, poprzez firmową stronę, sklep internetowy, a na forum czy własnym portalu społecznościowym kończąc.
Żeby przybliżyć jak bardzo popularny jest WordPress wystarczy przytoczyć jedną liczbę: blisko 40% – wszystkich stron internetowych na świecie postawionych jest właśnie na WordPress.
Docelowo twórcy WordPress chcą osiągnąć wynik ponad 50%. W mojej skromnie opinii w niedalekiej przyszłości tak właśnie się stanie.
Co sprawia, że WordPress jest tak popularny?
WordPress jest darmowy – to po pierwsze. Nie ma tu drogich abonamentów – każdy może spróbować. Jest na licencji GPLv2, więc na otwartym kodzie źródłowym – każdy może korzystać i modyfikować oprogramowanie WordPress.
Prostota. To kolejny argument. Tak naprawdę wystarczy podstawowa obsługa komputera i przeglądarki, aby z łatwością „wyklikać” własną stronę internetową, czy sklep.
Na WordPress swoje strony mają m.in. tacy giganci jak: CNN, Forbes, Sony:
Ogromna społeczność. Popularność WordPress sprawiła, że wokół tego oprogramowania powstała ogromna zaangażowana społeczność, tak więc na każdy Twój problem związany z budową strony na pewno znajdziesz odpowiedź w internecie.
Ot choćby na Youtube, gdzie np. na moim kanale (największym dot. WordPress w Polsce) znajdziesz ponad 200 filmów instruktażowych dot. właśnie WordPress. Znajdziesz mnie wpisując moje Imię i nazwisko: Dariusz Pichalski Strony Internetowe & Marketing.
Mnogość wyboru i ogromna elastyczność. Tak jak wspomniałem WordPress obecnie jest bardzo uniwersalnym oprogramowaniem do budowy własnej witryny: tysiące motywów i wtyczek sprawiają, że szybko i prosto możemy dostosować witrynę do naszych potrzeb.
WordPress.org czy WordPress.com
Te dwa pojęcia są przez początkujące osoby bardzo często mylone, przez co już na samym początku robią ogromny błąd. W oby przypadkach będziesz mieć stronę na WordPress, jednak tylko w przypadku WordPress.org będzie ona na Twojej domenie i Twoim hostingu. W przypadku WordPress.com będziesz działać na subdomenie wordpress.com i na obcym hostingu przez co nie będziesz mieć 100% własności Twojej witryny. Dodatkowo będziesz musiał płacić za korzystanie choćby z wtyczek.
Dlatego jeśli chcesz zbudować własną profesjonalną stronę wybierz WordPress.org
Domena i hosting
Tak jak wspomniałem w akapicie wyżej do posiadania własnej strony, bloga, czy też sklepu na WordPress będziesz potrzebował domeny oraz hostingu. Domena to adres pod którym będzie wyświetlać się Twoja strona internetowa – to pierwszy i bardzo ważny krok ponieważ adres zostanie z Tobą już na zawsze. To wbrew pozorom niełatwy i nieoczywisty wybór. Więcej na ten temat jak wybrać domenę dla własnej strony dowiesz się z poniższego filmu:
Oprócz domeny do postawienia bloga lub strony na WordPress potrzebujemy jeszcze hostingu; czyli komputera który pracuje 24h/dobę i z którego wczytuje się nasz blog. Wybór hostingu to również ważna rzecz.
Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?
Nie kieruj się tutaj ceną. Od hostingu zależy, czy Twój blog będzie wczytywał się prawidłowo i szybko.
Wsparcie. Zwróć uwagę czy operator szybko i sprawnie odpowiada na Twoje pytania: jakie są opcje kontaktu: email? Czat?? A może infolinia? Poczytaj opinie na temat operatora.
Zwróć uwagę czy hosting posiada opcję autoinstalatora. To ważne zwłaszcza dla początkujących. Z autoinstalatorem instalacja WordPress zajmie Ci 1 minutę.
Certyfikat SSL. Niektórzy operatorzy oferują darmowy certyfikat w cenie hostingu – to oszczędność ok. 100 zł rocznie.
Szybkość hostingu – warto sprawdzić, czy dany operator oferuje nowoczesne technologie, które wspierają szybkość wczytywania się strony internetowej: LiteSpeed Cache, Redis, NVMe
Dodatkowa ochrona WAF. Zwróć uwagę czy hostingodawca oferuje takie zabezpieczenie Twojej strony
Prywatnie od ponad 10 lat korzystam z usług Cyber_Folsk, który posiada hosting dedykowany blogom/stronom na WordPress.
Poniżej link z kodem rabatowym, dzięki czemu możesz kupić hosting z moim rabatem:
KOD RABATOWY: 58024786
Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?
Tak jak wspomniałem: jeśli wybierzesz hosting z autoinstalatorem, instalacja WordPress jest bardzo prosta i zajmie Ci kilka chwil.
Po tym procesie czas na konfigurację i personalizację Twojego pierwszego bloga!
A tak wygląda kokpit Twojego bloga, to tu będziesz budował swój kawałek świata online w postaci bloga:
Na początku trzeba ustawić kilka rzeczy: ustawić bezpośrednie odnośniki, tytuł i opis witryny, usunąć przykładowe strony i przykładowy wpis, stworzyć zakładkę Strony głównej i w ustawieniach-czytanie ustawić powstałą zakładkę jako stronę z wpisami (lub stronę statyczną jeśli ma to być strona internetowa lub sklep.)
Polecam Ci w tym celu jeden z moich darmowych filmów na Youtube, gdzie pokazuję jak zrobić stronę krok po kroku:
Zapraszam Ciebie również na mój kurs tworzenia stron i sklepów internetowych – to najwyżej oceniany kurs wordpress w Polsce
Wybór motywu WordPress
Motyw można porównać do odzieży – to kreacja wizualna Twojego bloga. Do wyboru mamy tysiące darmowych motywów oraz motywy płatne (wydatek ok 100-300 zł przeważnie jednorazowo)
Na tym blogu znajdziesz mój artykuł TOP 50 motywów WordPress.
Motyw możesz zainstalować ściągając go spakowany na dysk ze strony WordPress.org lub bezpośrednio w kokpicie WordPress wchodząc w wygląd-motywy.
Możemy od razu ustawić filtr na motywy blogowe. Warto przy wyborze zwrócić uwagę na oceny danego motywu oraz, czy są robione regularne aktualizacje:
Po instalacji i aktywacji motywu możemy go dostosować i spersonalizować wchodząc w kokpicie WordPress w zakładkę „dostosuj”.
W zależności od motywu pojawią się opcję konfiguracji: to tu możemy wybrać kolory, czcionki, nagłówek, dodać logo i wiele innych rzeczy do naszego bloga.
Czas na pierwszy wpis na blogu!
Jeśli już dostosujesz wygląd Twojego bloga czas na pierwszy wpis.
W tym celu wchodzimy w zakładkę wpisy – dodaj nowy i… nadajemy treść naszemu wpisowi i wybieramy obrazek wyróżniający:
Zakładka blog na stronie jako wsparcie dla Twojego biznesu.
Oprócz posiadania strony jako typowego bloga, gdzie na stronie głównej wyświetlają się najnowsze wpisy możesz również zrobić zakładkę z wpisami jako oddzielną podstronę w swojej stronie firmowej, czy sklepie internetowym.
To świetny sposób na ogromne zasięgi i darmowy sposób na promowanie Twoich produktów, czy usług.
Blog w 2022 roku. Czy nadal warto?
Największym problemem stron i sklepów internetowych jest po prostu brak ruchu organicznego – nikt na nie nie zagląda, bo nikt o nich nie wie. I właśnie blog jest po to, aby poprzez długie merytoryczne wpisy dać się poznać wyszukiwarkom oraz zbudować dużą i zaangażowaną społeczność.
Warto przy pisaniu tekstów na swoim firmowym blogu wesprzeć się wtyczką SEO Yoast, która pomoże w pozycjonowaniu Twojej strony.
Ważne przy tym , aby być regularnym. Pamiętaj 3-5 wpisów nie sprawi, że na Twoim blogu pojawiać się będzie tysiące czytelników. To żmudny i długotrwały proces: potrzeba kilkudziesięciu wpisów, aby zbudować kilkutysięczny miesięczny ruch na Twojej stronie.
Ale na pewno warto. Pamiętaj: raz napisany artykuł pracuje na Ciebie cały czas i generuje wartościowy ruch, dzięki czemu więcej osób może Ciebie poznać!
Daj znać w komentarzu, czy posiadasz już swojego bloga, czy dopiero zamierzasz utworzyć.
Zachęcam Cię również do przeczytania wpisu: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/230/jak-zalozyc-bloga-w-wordpressie-krok-po-kroku , gdzie również znajdziesz masę informacji decydując się na założenie bloga.
Powodzenia online!
Jakaś alternatywa do cyberfolks? Trochę kasują za przedłużenie.
w porównaniu z konkurencją wcale ceny nie są wygórowane. Nie patrzył bym przy wyborze hostingu tylko na cenę, bo niestety te najtańsze to niestety wolne badziewie bez żadnego wsparcia
biorą pod uwagę jakość/szybkość hostingu i wsparcie cena wcale nie jest duża