Jak przyspieszyć stronę internetową zbudowaną na WordPress

Ocena wpisu
5/5

Spis treści

Jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu stron internetowych w Google, szybkość wczytywania się Twojej strony internetowej  powinna stać się Twoim priorytetem.

Istnieje mit, że strony internetowe Na WordPress są wolne, dziś pokażę Ci jak to zmienić. Szybkość jej ładowania możesz sprawdzić za pomocą darmowego narzędzia pod tym linkiem

1 na 4 internautów opuści witrynę, jeśli ładowanie zajmie więcej niż 4 sekundy. Gdy Mozilla zwiększyła szybkość wczytywania się swojej strony o 2,2 sekundy, liczba pobrań Firefoxa skoczyła o ponad 15 %.

W tym wpisie chciałbym przedstawić Ci 6 wtyczek do WordPressa, dzięki którym  zaś wczytywania Twojej witryny spadnie poniżej 3 sekund. Część z nich przedstawiłem przy okazji w innych swoich wpisach na tym blogu. Dziś zbiorę je kupy i pokażę Ci których wtyczek przyśpieszających stronę ja używam. Zatem do dzieła!

Zanim przejdziemy do wtyczek, bardzo ważny jest wybór szybkiego motywu, bo pracując na wolnym, nawet najlepsze wtyczki nie pomogą. Mój subiektywny wybór najszybszych darmowych motywów WordPress do budowy każdej strony znajdziesz w moim wpisie: najszybsze szablony WordPress

Jeśli posiadasz na swojej stronie wtyczki których już nie używasz, warto je usunąć wraz z zawartością bo niepotrzebnie zużywają zasoby. Do posprzątania na stronie przyda się również wtyczka wp-sweep

A teraz już przechodzimy do wtyczek:

Smush it

Największy wpływ na szybkość wczytywania strony ma rozmiar plików graficznych, audio, video. Na temat optymalizacji zdjęć na stronę internetową pisałem oddzielny optymalizacja zdjęć na stronie WordPRess. Tutaj chciałbym przedstawić króciutko świetną wtyczkę do zmniejszania wagi grafik Smush it. Wtyczka dostępna jest w wersji darmowej i płatnej. W opcji za darmo pozwala jednorazowo zmniejszyć na raz 50 zdjęć. W opcji płatnej ni emamy tego limitu. Autor obiecuje też w wersji premium 2x lepszą kompresję grafik. Darmowa wersja pozwala  ustawić opcję automatycznego kompresowania grafik, w momencie gdy będziesz je dodawał na stronę. Pozwala to zaoszczędzić masę czasu.

Revision Control

Edytując każdą zakładkę czy wpis na Twoje stronie, każda poprzednia jej wersja jest przechowywana w bazie danych. A po co? Niepotrzebne jest ci zapisane kilkanaście wersji twojej strony. Do pozbycia się tego problemu służy właśnie ta wtyczka, ustawiamy w niej, ilość wpisów, stron, jakie ma pamiętać WordPress. Ja najczęściej wybieram 2-3 ostatnie wersje. Na jednym z moich blogów wtyczka ta najbardziej ze wszystkich przyśpieszyła wczytywanie się strony.

Async JavaScript

Na czym polega działanie tej wtyczki? Kiedy przeglądarka ładuje Twoją stronę internetową, zasoby JavaScript i CSS prawdopodobnie uniemożliwiają wyświetlanie pozostałej zawartości strony internetowej, ponieważ niektóre zasoby muszą zostać pobrane i przetworzone przed wyświetleniem czegokolwiek. Aby zapewnić szybsze wczytywanie się Twojej strony, wtyczka ta pozwala na wczytanie się zawartości strony bez konieczności czekania na wczytanie się JavaScript i CSS.

Po instalacji przechodzimy do ustawień wtyczki:

Autoptimize

Wtyczka ta służy do optymalizacjo kodu html, css i java. Zaznaczając  wszystkie 3 opcje niekiedy strona zwalnia, więc musisz sam przetestować, zaznaczenie których opcji przyśpieszy Twoją witrynę, np na tej stronie mam zaznaczoną optymalizację java i css. Wtyczka jest leciutka i ma ponad 600 000 pobrań. Wtyczka autoptimize jest w pełni zgodna z  Async JavaScript, którą wcześniej opisałem.

Wtyczkę Autoptimize i Cache Enabler polecam , gdy edytujesz strony internetowe na WordPress korzystając z wtyczki Elementor

Cache Enabler

Lekka wtyczka w pełni kompatybilna z Async JavaScript i Autoptimize. Służy do buforowania WordPressa, sprawia, że twoja strona internetowa jest szybsza dzięki generowaniu statycznych plików HTML i obsłudze WebP. Wystarczy zainstalować i pozwolić jej działać.

Check Gzip Compression

Współdzielone hostingi nie mają włączonej funkcji kompresji Gzip dlatego musimy to zrobić ręcznie we własnym zakresie. Najprostszą metodą jest użycie wtyczki Check Gzip Compression. Wtyczkę wystarczy zainstalować.

Use Google Libraries

Wtyczka ta ładuje duże pliki z Google CDN

Jeśli masz jakieś pytanie lub potrzebujesz pomocy przy budowie strony internetowej zostaw komentarz lub napisz do mnie bezpośrednio: dariuszpichalski@gmail.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top