Jak dodać statystyki Google Analitycs do strony na WordPress

Ocena wpisu
5/5

Spis treści

W dzisiejszym wpisie przedstawię jak w prosty sposób zbierać statystyki z waszej strony używając Google Analitycs. Materiał przygotowałem zarówno w wersji tekstowej jak i w formie filmiku, który możecie zobaczyć pod tym wpisem.

Statystyki Google Analitycs na stronie zbudowanej na WordPress? To proste!

Dzięki statystykom Google Analitycs możemy monitorować i analizować ruch na naszej stronie. Są darmowe i pozwalają przeanalizowac ruch pod wieloma aspektami:
  • skąd pochodzi (ruch organiczny, z portali społecznościowych, czy bezpośrednio)
  • płeć,
  • wiek,
  • zainteresowania,
  • geolokalizacja,
  • rodzaj urządzenia (laptop, urządzenia mobilne)
  • a nawet system operacyjny użytkownika.
Statystyki Google Analitycs śledzą również dokładne zachowanie użytkowników na naszej stronie internetowej:
  • jakie podstrony są najczęściej przeglądane
  • jaki czas średnio użytkownik spędza na naszej witrynie
  • jest także możliwość sprawdzania ruchu „na żywo” – to ile osób przegląda stronę w danym momencie.
Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać by poprawnie zbierać statystyki odwiedzin na naszej stronie to zalogowanie się na stronie  analytics.google.com Następnie wchodzimy w zakładkę „administracja” (1 – na zdjęciu poniżej) oraz klikamy „utwórz nowe konto”(2) Google Analitycs Uzupełniamy dane pola, w tym najważniejsze; podajemy adres naszej strony, z której ruch chcemy śledzić. Pop poprawnym utworzeniu konta kopiujemy wygenerowany dla nas kod śledzenia, wygląda on mniej więcej tak: UA-26723xxx-x Po utworzeniu konta i dodaniu naszej strony do Google Analitycs należy zalogować się w panelu administracyjnym WordPressa na naszej stronie internetowej.

Statystyki Google Analitycs – instalacja wtyczki WordPress

Następnie instalujemy wtyczkę CAOS Host Google Analytics Locally. Polecam tą wtyczkę z tego względu, że jest lekka i tym samym nie obciąża naszej strony, a kod śledzenia można wkleić nie w nagłówku a w stopce. Po instalacji i włączeniu wtyczki wchodzimy w zakładkę „Ustawienia” w kokpicie WordPressa i klikamy „Optimize Analitycs”. Następnie w ustawieniach wtyczki zaznaczamy jak na grafice poniżej oraz zapisujemy na końcu efekt naszej pracy: statystyki google analitycs I to wszystko, od tej pory wtyczka będzie zbierać statystyki naszej strony które możemy przeglądać logując się na naszym koncie Google Analitycs pod linkiem: analytics.google.com A poniżej wersja „filmowa” tego wpisu:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top