Chmura dla firm – co warto wiedzieć na jej temat?

Spis treści

Coraz częściej firmy korzystają z przechowywania swych danych na chmurze. Jest to rozwiązanie, które niesie za sobą korzyści finansowe, zapewnia komfort przechowywania plików oraz lepszą współpracę i komunikację w zespołach. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Cloud computing czyli chmura dla firm

Chmura obliczeniowa określana również jako chmura dla firm, chmura internetowa czy cloud to nic innego jak sieć powiązanych ze sobą serwerów. W jej ramach występuje możliwość korzystania z udostępnionych przez usługodawcę rozwiązań. Może to być przestrzeń dyskowa na Dysku Google, OneDrive czy Dropbox, skrzynka pocztowa, komunikatory internetowe i narzędzia do wideokonferencji, aplikacja chmurowa czy też zestaw usług dla deweloperów, który skierowany jest na kreowanie infrastruktury i budowę własnej aplikacji.

Zaletą chmury jest to, że nie trzeba jej instalować na żadnym urządzeniu. Wystarczy jedynie dostęp na poziomie przeglądarki internetowej do własnych plików i aplikacji. Jest to możliwe dzięki stałej pracy maszyn należących do właściciela chmury, które działają nieprzerwanie przez cały dzień i noc. By praca ta przebiegała bez zastrzeżeń konieczna jest odpowiednia temperatura i poziom wilgotności w serwerowni. Wszystkie maszyny powinny być właściwie zabezpieczone przed zniszczeniem czy zalaniem.

Przykładem usługodawcy może być Google, który jest gigantem technologicznym, wyposażonym w dziesiątki serwerowni powiązanych ze sobą. Pozwala to Google Cloud na zasięg globalny przez co usługi działają z taką samą szybkością w Warszawie czy Sydney.

chmura dla firm

Rodzaje chmur obliczeniowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów chmur dla firm. Jedną z nich jest chmura prywatna, która obejmuje udostępnianie przestrzeni chmurowej danej firmie na wyłączność, w wewnętrznej sieci. Polega to na tym, że chmura nie jest dzielona z innymi użytkownikami. Drugim spotykanym rodzajem jest chmura publiczna. Tutaj maszyny należą do zewnętrznych dostawców usług i są częścią globalnej sieci. Występuje też chmura hybrydowa, która jest kompilacją chmury publicznej z prywatnej bądź też własnym serwerem.

Sposoby wykorzystywania chmury przez firmy

Cloud computing to nie tylko i wyłącznie przestrzeń dyskowa, składa się na nią również wiele usług i narzędzi. Chmura może służyć do przechowywania danych firmowych na dysku w chmurze, a nie na prywatnym komputerze czy nośniku danych. Pozwala to na wygodny dostęp do własnych plików. Ponadto może również umożliwiać zespołową edycję dokumentów tekstowych, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych. Wszelkie wprowadzone modyfikacje zapisywane są automatycznie i pojawiają się od razu u współpracowników. Chmura dokonuje automatycznej kopii zapasowej i możliwości odzyskania plików oraz pozwala na postawienie własnej strony internetowej w niej, co wpłynie korzystnie na jej stabilność i przejrzystość kosztów.

Jeśli nie masz jeszcze strony internetowej to zapraszam Ciebie na mój kurs WordPress

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top