Canva – 4 nowe funkcje, których jeszcze nie znasz

Canva to program, który wielu osobom kojarzy się z tworzeniem prostych grafik do wykorzystania na stronie czy w mediach społecznościowych. Prawda jest jednak taka, że przez ostatnie lata program ten mocno się rozwinął oferując korzystania z wbudowanej biblioteki zdjęć i elementów graficznych, edycji wideo czy nawet nagrywania ekranu. 

Wybrałem dla Ciebie kilka funkcji, które mogły Ci umknąć, jeżeli nie śledzisz na bieżąco zmian w tej aplikacji. A prawda jest taka, że są to narzędzia, które naprawdę ułatwiają życie.

Funkcja nr 1 – edytor PDF 

Na początek chciałem zwrócić uwagę na narzędzie, które raz na jakiś czas przydaje się każdemu. Konieczność edycji pliku PDF pojawia się, gdy trzeba na szybko coś zaktualizować w dokumencie (czy nawet usunąć literówkę, której się wcześniej nie zauważyło). 

Dlatego też dobrze jest wiedzieć, że taki edytor PDF został wprowadzony także w Canvie. To bardzo intuicyjne narzędzie, które przyda Ci się zawsze wtedy, gdy np.:

  • chcesz edytować ulotkę lub katalog, który planujesz umieścić na stronie,
  • pracujesz nad e-bookiem i chcesz nadać mu estetyczny wygląd (bez korzystania z płatnych programów do składu dokumentów),
  • zależy Ci na szybkim przygotowaniu oferty w estetycznej formie i spersonalizowaniu dokumentu dla konkretnego klienta;
  • musisz szybko edytować swoje CV, a nie masz dostępu do pliku źródłowego.

W takiej sytuacji wystarczy zalogować się do programu Canva, utworzyć nowy projekt, a następnie przeciągnąć plik do programu. Narzędzie następnie rozpoznaje poszczególne elementy w pliku PDF, po czym możesz je edytować – zmieniając nie tylko treść, ale także kolory, grafiki, formatowanie itd.

canva funkcje

Edytor nie zawsze działa idealnie – niekiedy fonty nie są idealnie dopasowane. Czasem też mogą pojawić się problemy z cieniowaniem. Trzeba się liczyć także z limitem dotyczącym maksymalnego rozmiaru pliku na poziomie 70 MB. Prawda jest jednak taka, że i tak jest to narzędzie, które warto przetestować, gdy następnym razem przyjdzie Ci szybko edytować plik w formacie PDF.

Funkcja nr 2 – Text-to-image

Sztuczna inteligencja dotarła także do Canva. Czy wiesz o tym, że możesz generować obrazki na podstawie tekstu, które następnie możesz wykorzystać na swojej stronie czy w mediach społecznościowych?

Generator obrazów AI w Canva pozwala na wygenerowanie obrazu na podstawie tekstu w ciągu kilku sekund. Żeby skorzystać z tego rozwiązania należy utworzyć nowy projekt. Potem – z paska po lewej stronie wybrać “Aplikacje” i wskazać “Text to image”.

Po uruchomieniu narzędzia wpisz opis tego, co chcesz wygenerować w aplikacji i wskaż, w jakim stylu ma zostać wygenerowana grafika. Może to być np. fotografia czy też styl rysunkowy. Wybrany przez Ciebie obrazek może zostanie następnie zaimportowany do projektu, po czym możesz go edytować za pomocą innych narzędzi Canva.

TIP: Polecam skorzystać z funkcji Magic Eraser w celu edytowania poszczególnych części wygenerowanych grafik. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej spersonalizować wygenerowany obrazek zmieniając np. drzewo na kota (lub odwrotnie 🙂 ).

Funkcja nr 3 – dokumenty

Canva oferuje coraz więcej funkcji, które można wykorzystać w codziennej, biurowej pracy. W programie ostatnio pojawiło się narzędzie Canva Docs – czyli edytor pozwalający na błyskawiczne przygotowywanie estetycznie wyglądających dokumentów. 

Co oferuje poza zwykłą edycją tekstu? W edytorze możesz za pomocą jednego kliknięcia przekształcić dokument w prezentację slajdów. Podczas pracy możesz także korzystać z popularnych aplikacji takich jak Giphy, Emoji czy Google Maps. Dokumenty w Canva oferują także rozmaite funkcje współpracy, które umożliwiają komentowanie i pracę w grupie. 

Gdy dodasz do tego funkcję Magic Write – czyli możliwość generowania treści stworzonej przez AI, to robi się z tego naprawdę ciekawe rozbudowane narzędzie.

Funkcja nr 4 – Magic Design

Magic Design to prawdziwe “złoto” dla każdego, kto chce szybko przygotować reklamę displayową czy post do mediów społecznościowych. Wystarczy uruchomić to narzędzie, wgrać zdjęcie lub grafikę, by następnie otrzymać kilka gotowych propozycji, dopasowanych stylem i kolorystyką. 

Koniec z przeglądaniem szablonów – możesz od razu przeglądać gotowe grafiki gotowe do wykorzystania w oczekiwanym kontekście. To naprawdę nieoceniona pomoc w przypadku jakiejkolwiek twórczej blokady – a przy tym ogromny oszczędzacz czasu. 

Podsumowując, Canva oferuje coraz więcej i więcej – jednocześnie umożliwiając darmowe korzystanie z większości funkcji. Te 4 nowe funkcje pokazują, że program ewoluuje w stronę naprawdę przydatnej, wielozadaniowej aplikacji. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top